فرشته عدالت

اخبار
====
۴. نوشته شيرين عبادی در مورد روز زن. (اينجا)
۳. امروز اين آهنگ را شنيدم حيفم اومد لذتشا باهاتون تقسيم نکنم. (چه خبر مهمی)
۲. سازمان بهداشت جهانی خطر آنفلونزای مرغی را از خيلی از بيماری‌های واگير دار منجمله ايدز هم بيشتر اعلام کرد. تا همين الانه صدمات آنفلونزای مرغی نزديک ده ميليارد دلار بوده.(منبع)
۱. تماشاچی‌‌های اسکار ديشب ۱۰٪ کمتر از سال پيش بوده. با توجه به اينکه در چند سال گذشته مرتبا اين آمار افزايش نشون داده اين کاهش شديد خيلی‌ها را نگران کرده. احتمال زياد تقصير از کيفيت پايين فيلم‌های امسال بوده. (منبع)

========================

چندی پيش تلويزيون يه برنامه داشت در مورد يک پدر کانادائی که دختر عقب افتاده‌اش را با دود اگزوز ماشين کشته بود. طفلک که بخاطر مشکلات حين زايمان عقب افتاده شده در سن ۱۱ سالگی از نظر ذهنی معادل يک بچه ۳ ماهه بوده و در درد مداوم جوری که مرتب تحت درمان ضد درد و مسکن بوده. پدر هم از سر ترحم دخترش را برده بود به صحرا و اگزور ماشين را وارد اتاقک سرنشين کرده بود و بچه را رها کرده بود تا بميره. اين قضايا مال چند سال پيشه. بعدش خود پدر رفته بود و خودشا به پليس معرفی کرده بود. دادگاه محلی کارش را قتل عمد تشخيص داده بود ولی براش تخفيف قائل شده بود و ۳ سال زندان براش در نظر گرفته بود. ولی دادستان کار را به دادگاه عالی کشونده بود و چون قانونی در کانادا هست که هيچ قتل عمدی نميتونه کمتر از ۱۰ سال زندان داشته باشه حکمش را به ۱۰ سال تغيير داده بودن.

به نظرم خيلی حکم غيرعادلانه‌ای ميومد. البته اخيرا بهش اين شانس را دادن که درخواست عفو کنه ولی خود متهم حاضر نيست درخواست عفو کنه چون ميگه از کاری که کرده پشيمون نيست.

به نظر من احکام قضايی چهار جنبه ميتونن داشته باشن. يک جنبه تنبيه متهمه (و يا حتی انتقام از متهم). يک جنبه عبرت سايرين. يک جنبه دور کردن خطر متهم از جامعه و بلاخره يک جنبه بازسازی متهم. مثلا کسی که ماشين همسايه را خراب ميکنه ممکنه تنبيه پولی بشه (بازگرداندن خسارت و حتی بيشتر). يه نفر که آدم ميکشه را ممکنه بکشن که عبرت سايرين بشه. يا ممکنه زندانش کنن که خطرش را از جامعه دور کنن. يا يک دزد را ممکنه برای بازسازی ببرن زندان.

در مورد اين پدر من هيچ کدوم از اين موارد را نميديدم. نه خطری برای جامعه داشت و نه کسی قرار بود عبرت بگيره و نه ميشد اين شخص را تنبيه کرد (مگه ۱۱ سال ضجر نکشيده بود)... مثلا ميخوان بازسازيش کنن که بچه عقب‌افتاده و در حال عذاب ديگه‌ای اگه داشت اونا نکشه. نميدونم. گاهی بده که چشم فرشته عدالت کوره...

خلاصه خيلی دلم بحالش سوخت. انسان بيگناهی که همه عمرش تلف شده. خيلی هم آدم صلح‌جوئی به نظر ميرسيد. يه آدم خجالتی و کم سر و صدا و منطقی. اخيرا درخواست بازگشايی پرونده‌اش را داده که اينبار عادلانه در موردش حکم بشه. ولی وکلا ميگفتن که نه اين درخواست پذيرفته ميشه و نه اگه درخواست پذيرفته بشه نتيجه عوض ميشه! 

اين را بذارين کنار يک متهم سيک که چندی پيش متهم بود به بمب‌گذاری در يک هواپيمای هندی که حدود ۱۵ سال پيش صدها نفر را کشت. در حاليکه دلايل بسيار محکمی بر عليه متهم بود آخرش دادگاه به اين دليل که دلايل صددرصد قانع کننده نبوده عفوش کرد. منظورم اينه که يکی ممکنه صدها نفر بيگناه را بکشه و آزاد باشه و يکی چنين تراژدی‌ای داشته باشه.

/ 13 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيروس

بيانديش عزيز باز ميرسم به حرف دکتر سروش که می گفت احکام قضايی تو اين دنيا فقط ظرفيت اختتام دعوی رو دارند (که اونم تازه تو ايران ندارن!!!) و به هيچ عنوان عدالت باهاشون متحقق نميشه. همونقدر که از علم پزشکی ميتوان انتظار درمان قطعی بيماران جدی رو داشت٬ از فيزيک توقع تفسير عالم٬ از روانشناسی توقع کشف آدميزاد و ... از قضا هم ميشه توقع عدالت داشت!

آرش

بينديش، سبل، شکاک، ولنتاین، گیوتین و ساير دوستان عزيز چيزکی مختصر درباره روز جهانی زن و مسئله حجاب نوشتم که اگه دوست داشتين می تونين سری بزنين و اونا نقد کنین!

مهدی

سلام.. من فکر می کنم کيفرها جنبه های ديگری هم دارند که در جای خودش قابل بحث هستند. ولی يه نکته جالب که آخر بحث به آن اشاره کردی.. تا حالا دقت کردی مثلا اگر يه آفتابه دزد رو ميگرن چه بلايی سرش ميارن؟ مردم فحشش ميدن ميزننش و .. ولی ظاهرا هر چی جرم بزرگتر ميشه مجرم کمتر کيفر می بينه! تو ايران که خيلی از اين موارد داشتيم در سطح جهان هم همينطور! مثلا همين صدام.. هيتلر.. ! راستی اين پدره واقعا در وضع بدی داشته! نميدونم واقعا حدفش خلاصی فرزندش بوده يا نه ولی ممکنه خيلی ها که فرزندان عقب مانده دارند از بخشش اون سوء استفاده کنند و بزنن فرزندانشان رو بکشند به اين بهانه که قصد خلاص کردنشان رو داشتند!

سُبُل

بينديش جان سلام. با پاراگراف آخرت موافقم و البته می دونم که شما هم معتقدی که نقض عدالت دليلی برای نقض عدالت ديگری نيست و فقط از باب مثال گفتی. فقط سوالی که اينجا پيش مياد اينه که آيا عمل اين مرد با اون مدل شما (که مدل خيلی خوبی هست) می خونه و همخوانی داره يا نه. آيا اين مرد به نوعی در مسير اون تکامل دخالت نکرده؟ در اينجاهاست که عثل کم مياره. آيا او اين حق را داشته که مسير تکامل فرد ديگری را با ظرفيتی ديگر تغيير بده؟ ما در قرآن می خونيم که هر کسی را به غير قاتل يا فاسد بکشيد مرتکب گناه بزرگ شده ايد و اين را خدا به بنی اسرائيل گفته بوده و بعد به ما رسيده. همونجور که قضاوت در اين مورد برای قضات هم سخت بوده برای ما هم در دادگاه وجدان خودمون دشواره.

سُبُل

ضمن اينکه در مورد اثر مثلا این حکم (جدای از مقدارش که درسته یا نه و کمه یا زیاد) می تونيم به موارد ديگه هم توجه کنيم مثل اينکه کسی که فرزند خودشو به هر دليلی حاضر ميشه بکشه اين احتمال وجود دارد که برای ديگری خطر بيشتری داشته باشه، يا اين حکم می تونه باعث عبرت سايرين بشه که هر کسی به راحتی نتونه به دلايلی مرتکب قتلی بشه ولو اينکه يه جورايی به نفعه مقتول باشه. آيا مثلا اين درسته که ما از روی ترحم فقرايی که نان شب هم ندارند بکشيم تا از زندگی سخت خود راحت بشند؟ خدا حق خودکشی هم نداده ديگر چه برسد به دگر کشی و يادمون نره که می دونيم هر کسی نفسی را بکشه مانند اينه که همه انسان ها را کشته و اين اهميت و ارزش حقيقت وجود انسان را می رسونه. در ضمن آپ کردم. ممنون

كوروش

با درود بيانديش عزيز اول اينكه من زرتشتي نيستم ولي به اين آئين علاقه زيادي دارم. دوم اينكه كتاب اصل زرتشت به ندرت گير مي آد ولي اگه مي خواي بيشتر درباره اش بدوني مي توني به دوست من آقاي دكتر رضا مرادي غياث آبادي مراجعه كني به آدرس http://www.ghiasabadi.blogfa.com و ازش بخواي تا بيشتر درباره كتاب زرتشت برات بگه. پاينده و موفق باشي.

بیندیش

کوروش جان ببخشيد. عوضی اشتباه کردم! بايد يه شیر پاک خورده‌ای نسخه آنلاين کتاب زرتشت را بذاره.

بیندیش

ocean ٬ مهدی و سبل عزيز. راستش منم فکر نمیکنم کاری که اين شخص کرده درست بوده. ولی ميزان مجازاتش به نظرم غير منصفانه اومد. بلاخره بايد يه فرقی بين اين و يک آدم‌کش باشه. نميدونم خودم هم سر در نميارم. دلم خیلی براش سوخت.

گيوتين

والله من هم هرچی بيشتر فکر می کنم بيشتر گيج ميشم ! هيچ جور نمی تونم قضاوت کنم . فقط خيلی خوشحالم که جای قاضی این پرونده نبودم !

sirous

جام جهانی پيش اقای خامنه ای پيامی دادن بعد از پيروزی ايران بر امريکا و ...! البته ما هم از ديدن پيروزی تيم ملی خوشحال شديم ولی اون رو دليل به خاک ماليده شدن پوزه دولت امريکا نمی دونستيم. الان هم از برنده شدن فيلم تصادف خوشحال شدم. احساس کردم مهاجر لااقل به لحاظ عاطفی خيلی بی پشتوانه نيست ولی به قول مجری مراسم اسکار(البته به نوعی داشت مسخره بازی در میاورد) بعد از پخش کلیپی از فيلمهايی که مشکلات روز ملت و دولت امريکا رو به تصوير کشيده بودن تا امروز٬ همه اون مشکلات بعد از پخش فيلمهای مربوطه حل شدند!!! يقينا سينما ظرفيت اندکی برای حل مشکلات تودرتو و شديدا نهادينه شده جامعه رو داره بنابراين انتظار بيجا از اون ابلهانه است! حالا من نميدونم واقعا چقدر مشکلات امت گی بعد از برنده شدن اسکار حل ميشد که براشون اينقدر اهميت داره!